Какви качества трябва да притежава един младежки делегат на ООН?
М: Комплексни – креативност, емпатия, трудолюбивост.
А: Свобода, основна за ООН, толерантност, със сигурност. Ценностите на ООН се разширяват постоянно, но специално за нас като младежки делегати: ние сме представителите на младите в тази институция, ориентирани сме повече към тях.
За какво се борите?
М: Да представим гласа на младите на национално ниво и пред институциите на ООН.
Чия отговорност е същият да бъде чут?
А: Чисто юридически, освен тези на Съвета за сигурност, резолюциите на ООН нямат задължаващо действие за държавите. Те са по-скоро с препоръчителен характер. Все пак тези резолюции се взимат предвид в политиките на много от държавите.
Кои са проблемите на младите, които бихте посочили на първо място?
А: Агресията и насилието.
М: Проблеми, свързани с психичното здраве и градската среда, които често имат общо помежду си. Психологическите проблеми се увеличават заради затвореността от пандемията и това все по-често излиза на преден план, включително и в анкетата, която проведохме.
Разкажете за нея.
А: В анкетата участваха над 1000 души, в момента обработваме данните. Правим дълбочинни интервюта с цел подробен анализ върху основните проблеми на младите хора към този момент. На база резултатите, изготвяме програма за разрешаването им, която ще представим през февруари пред Комисията за социално и икономическо развитие на ООН.
Да се върнем на локално ниво: какви са проблемите на младите хора в Пловдив?
М: Мисля, че е доста добре да си млад човек в Пловдив. Ако си в София или друг по-голям град, някак си изпускаш всичко около себе си, казваш си: „Има толкова много събития“ и накрая никъде не отиваш. Докато тук, ако има и едно събитие, то е концентрирано и по-лесно създава среда. Мисля, че това е плюс на града, мащабът му е компактен. Има специален дух, който не е разпокъсан.
А: Има си и своите недостатъци. Някои неща, които в София се приемат за даденост, тук са си лукс – да имаш автобус до вкъщи след 21:00 ч. например. Ако се абстрахираме от ограниченията, свързани с Covid-19, това спъва много от младите хора да водят активен социален и културен живот, който е концентриран в центъра. Ако живееш в крайните квартали, вечер разчиташ само на такси, което оскъпява преживяването, а това демотивира.
Как се справяте с ограниченията?
М: Честно казано, мисля, че съм по-интровертна личност и сякаш
ограниченията не ме затрудняват толкова много, даже мога да кажа, че през този
безпрецедентен период най-после намерих малко време за себе си и за нещата, които обичам да правя.
А: Най-зле беше в началото. Казвах си: „Не мога да живея с това нещо. Това затваряне и отваряне не е живот за мен“. Аз не съм интроверт, не мога така за дълго време, но се справям засега. Песните на Керана и космонавтите ми повлияха много добре. Аз съм ѝ голям фен.
***
Програмата „Български младежки делегати към ООН“ се координира от Дружеството за ООН в България с подкрепата на Министерството на външните работи на Република България.
Получавайте първи авторските материали на списанието и препоръки за внимателно подбрани събития и артефакти.