Пловдив – по-добър град за живеене, град за хората с устойчиво планиране, управление и правилни политики. Като ландшафтен архитект ще споделя своите наблюдения, решения и идеи:
Общ устройствен план, съобразен с нормативите на Световната здравна организация, които препоръчват 50 кв.м. зелена площ на жител. Според българското законодателство – минимумът зелена площ за градове с над 200 хиляди души е 20 кв.м. В Пловдив сега са около 11 кв.м. на жител.
Цялостно и експертно планиране – къде да има зелени площи, как да се развиват те, къде да има детски площадки дори. Все още не мога да си обясня детските площадки на кръстовището на Лаута и тази на бул. „Мария Луиза“ и бул. „Източен“ – децата нямат нужда от още изгорели газове в белите си дробове.
Поливните системи, които все още липсват из града, са едно от решенията за по-добра зелена система и от там – по-чист въздух.
Стига с тези милиони цветя. Вместо устойчиви многогодишни цветя, всяка година ОП „Градини и паркове“ засажда хаотично милиони едногодишни цветя напролет, които се заменят от двугодишни, засаждани наесен, които отново се заменят от едногодишни през май месец. Целият този ресурс е огромен и в голяма степен нецелесъобразен.
Качествено поддържане на уличните дървета – правилно подрязване и засаждане на нови дървета из улиците на целия град.
Специалисти – нещото, без което няма как да стане нищо от изброеното. Време е за Дирекция „Зелена система“.
Използваме "бисквитки", за да предоставим по-добро разглеждане на сайта и да анализираме трафика. Използвайки уебсайта, се съгласявате с нашата политика за лични данни и бисквитки.
Вземете 10% отстъпка от първата си поръчка!
Абонирайте се за месечния бюлетин на Нула32 и Schneider Electric и получавайте препоръки за внимателно подбрани събития и артефакти.